środa, 19 września 2012

Tribal

Naszyjnik wykonany pracochłonną techniką filcowania na sucho. Elementy wełniane z merynosa australijskiego (kolor pomarańczowy) i czesanki hiszpańskiej (kolor brązowy) połączyłam z drewnianymi koralikami. Całość na woskowanych sznurkach w dwóch kolorach zaplecionych w warkoczyki.


Motywem centralnym naszyjnika jest symbol spirali.

Spirala jest bardzo starym symbolem, znajdujemy go we wszystkich świętych i tajemniczych miejscach ludzkości. Został wydrapany na skałach już tysiące lat temu, na każdym kontynencie świata. Ten święty symbol znajdujemy również w wytworach natury: w muszlach, liściach paproci, małżowinie usznej, wodnych wirach czy tornadach. 

Spirale symbolizują zwykle ducha, czyjeś osobiste osiągnięcia w balansowaniu na granicy wewnętrznej świadomości i zewnętrznego "ja". Mogą też reprezentować kosmos, niebiosa, fale wody.

W Indiańskich tradycjach Szamani udający się na poszukiwanie wizji malują na swoim ciele spirale, prosząc w ten sposób, by żywa tajemnica ujawniła im ich moc i przeznaczenie.


Jedna ze szkół rysowania spirali mówi też o znaczeniu ich kierunku. Prawoskrętna, zgodna z ruchem wskazówek zegara spirala to jeden z najstarszych celtyckich symboli- oznacza wzrost, rozwój, kosmiczną energię, w Irlandii była symbolem słońca. Poruszać się zgodnie z ruchem słońca oznacza być w harmonii z ziemią. Ruch w prawo symbolizuje więc ekstrawersję, nieśmiertelność i odrodzenie. Ruch w lewo oznacza regres, introwersję.

Spirale mogą występować w formie podwójnej, potrójnej lub poczwórnej. Nafilcowana na naszyjniku spirala podwójna jest symbolem oddziaływania między światem materialnym a energetycznym. Symbolizuje połączenia istniejące między tymi wymiarami. To także symbol równonocy, zrównania dnia i nocy.
(źródło: http://www.trzyzrodla.pl/spirala_sciezki.html, http://www.keltoi.pl/symbolika.html)


Praca powstała na wyzwanie tematyczne Kreatywnego Kufra- Style: Tribal..

2 komentarze:

  1. Naszyjnik bardzo ładny,kolory jesieni w sam raz na tę porę roku.
    Powodzenia w prowadzeniu bloga;)

    OdpowiedzUsuń